Vzpomínka na K. Čáslavského

K. Čáslavský

 

Praha (2. 1. 2013)    – Zemřel filmový historik, publicista a moderátor Karel Čáslavský. Tvůrci oblíbeného Videostopu a dokumentárního cyklu Hledání ztraceného času bylo 75 let.
Poslední rok života strávil v nemocnici. O víkendu byl převezen na ARO pražské nemocnice Motol, kde zemřel na selhání plic.
Jedna plíce mu krátce před 76. narozeninami zcela přestala fungovat, druhá pracovala jen zčásti. Lékaři ho proto museli uvést do umělého spánku.
Chronické zdravotní potíže Čáslavskému už loni zabránily v natáčení dalších dílů Videostopu, vysílaného nově na TV Barrandov.
Pořad, který byl od roku 1985 v produkci Československé a později České televize nepřetržitě do roku 2000, Čáslavského proslavil jako spolumoderátora a porotce. Z veřejnosti neznámého archiváře se po boku moderátora Jana Rosáka stal uznávaný filmový historik.
„Strávili jsme spolu hodně let, ale v kontaktu jsme byli vlastně pořád, i když v poslední době už jen po telefonu. Byl jakýmsi mým přítelem ‚na telefonu‘, když jsem potřeboval poradit, protože neměl čas a sílu, aby se mnou šel v pokračování Videostopu dál,“ reagoval na úmrtí spolupracovníka pro ČTK Rosák.
V roce 1991 pak Čáslavský začal s režisérem Pavlem Vantuchem pracovat na seriálu Hledání ztraceného času, natočili více než 500 dílů. Dokumentární cyklus provází diváky českou historií pomocí archivních materiálů, vysílá se dodnes.
„Musím se přiznat, že s nápadem využít dobové filmové dokumenty jsem přišel do Československé televize už v roce 1980. Díky práci v archivu jsem byl jeden z mála šťastlivců, kdo mohl v té době vejít v Národním filmovém archivu do skladu v prvním patře a přinést si krabici s Masarykem,“ řekl Čáslavský dříve v rozhovoru pro Českou televizi.
Karel Čáslavský se narodil 28. ledna 1937 v Lipnici nad Sázavou. Vystudoval střední filmovou školu v Čimelicích, od roku 1956 působil ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent produkce, později jako asistent režie.
Jako odborný poradce se podílel například na filmech Všichni moji blízcí (1998), v roce 2006 spolupracoval na Obsluhoval jsem anglického krále.
Pro televizi připravil i 228 dílů cyklu Komik a jeho svět a pracoval na Malé filmové historii. Napsal několik knih včetně monografie o filmových rolích Vlasty Buriana.
Na jaře 2010 byl v televizní anketě TýTý uveden do prestižní Dvorany slávy.
autor: Jana Černá